Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Læsende Præst. Amalfi. En Søjlegang i Albergo della Luna, tidligere Munkekloster”. En ung præst sidder på en lav mur og læser i forgrunden et par store urtepotter På et bord en hvid dug og en skål med appelsiner. For enden hænger Zahrtmanns Madonna della Civita. Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 61 × 72.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 629.
S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1019.
Proveniens: Grosserer Holger Andersen. Fransk privatsamling, Artcurial, april 2019, nr. 66.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020