Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En bondekone og en lille pige på havearbejde. Sign. P. Mønsted Stærkinge 1923. Olie på lærred. 35×50.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 410, 1980 nr. 141, afbildet s. 71.
Lærred bør strammes op. Enkelte minimale ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020