905/​96

Carl Thomsen (f. København 1847, d. sst. 1912)

“Julianes Giftermaal”. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 53×43.

Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 524. Foreningen for national Kunst, “Fortegnelse over arbejder af maleren Professor Carl Thomsen”, 1909 nr. 54. Foreningen for national Kunst, “Jubilæumsudstilling 1900–1970”, 1970 nr. 58.

Proveniens: Varemægler A. W. Simmelhags malerisamling (1909), hans og hans kones auktion Bruun Rasmussen auktion 76, 1956 nr. 69. Bruun Rasmussen auktion 695, 2001 nr. 1037, afb. s. 44.

“Julianes Giftermaal” er en novelle af St. St. Blicher (1782–1848) og Peer Spillemand fra 1840, der beskriver forberedelserne og tiden op til en ung kvindes bryllup. I 1899 illusterede Carl Thomsen udvalgte noveller af Blicher bl. a. 'Julianes Giftermaal'.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK