1709/553
Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)
Sæt på fire stole med stel af eg og ryg af teak, betrukket i sæder med grånistret uld. Model 210. Udført hos Mogens Kold Møbelfabrik, Kerteminde. (4)
Litteratur: Mobilia nr. 25, 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og stødmærker. Uoriginalt betræk i sæder med pletter og smuds. Sort bevikling på håndtag mangler. Nogle tørringsrevner.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
33 bud