Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“En fisker (Anders Velle) ser ud over havet”. 1920. Sign. M. A. Olie på lærred. 36×44.
På blændrammen en dedikation fra kunstneren: “Til min ven Berg fra Michael Ancher.”
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020