Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Homme au chapeau”, Cirkusbillede, 1916. Usign. Olie på lærred. 55×43
Udstillet: “Jais Nielsen”, Galerie 1900–2000, Paris, 1986, kat. nr. 12, gengivet side 13. Proveniens: Jais Nielsens familie indtil 1986. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020