1513/57
Ubekendt kobberstikker, 17. årh.
“Helsheborch”. Prospekt over Helsingborg. Usigneret. Kobberstik. Pladestørrelse ca. 9,5×13,5.
Braun & Hogenberg udgav 1572–1617 værket “Civitates orbis terrarum” med et lignende prospekt.
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015
Vurdering
Hammerslag