Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Kystparti fra Skagen med sejlskibe i solnedgang. Sign. Holger Drachmann Skagen Oct. 1902. Olie på lærred. 54×81.
Andre marinemotiver
Proveniens: Henny Brodersen.
Minimale afskalninger og krakeleringer. Reparerede flænger/lapper på bagsiden. Behov for restaurering.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
19 bud