2047/516
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med drejestel samt tilhørende skammel med firpasfod af aluminium. Senere betrukket med lyst naturskind. Model 3317 og 3127. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Proveniens: Mogens Duus Jeppesen, indkøbschef hos Royal Hotel, København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Senere betrukket.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud