682/​1466

P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af klitfoged Ole Kristoffersen malt som forstudie til portræt af Holger Drachmann. Sign. S. K. Skagen Juni 1908. 81×66.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 770. Proveniens: P. S. Krøyers dødsboauktion 1910 nr. 201. Købt for 360 kr. af Skagens Museum. Efter Holger Drachmanns død modtog P. S. Krøyer en bestilling på et portræt af den store digter af bestyrelsen for Frederiksborgmuseet. Alba Schwartz skriver i “Skagen II” side 190 følgende: “At gøre billedet til en slet og ret kopi efter sit i 1895 malte legemsstore portræt af den afdøde skjald syntes han ikke om. For at give større friskhed og fylde ville han gøre sine forstudier efter et levende menneske, og ved et af de lykketræf, som Krøyers liv frembryder så utallige eksempler på, og - heri ligger måske hemmeligheden - som han var en sand mester i at gribe og udnytte, fandt han på Skagen netop den eneste brugelige model.” Krøyers nabo Ole Christoffersen også kaldet Wolle Vip havde stor lighed med Drachmann. Han var høj og statelig som digteren, var deslige smalskuldret og havde stort hvidt skæg og blå øjne. Alba Schwartz fortsætter“Skjaldens beåndede udtryk ejede han ikke, men til at indtage stillingen og udfylde dragterne kunne ingen være bedre egnet til end han. Fra Drachmanns store kuffert, der stod opmagasineret på borgmesterens loft, fik Krøyer da et passende kostume frem, og næste dag blev Wolle Vip stillet op på marken udenfor digterens hus. Den forvirrende lighed med originalen, som denne skitse frembyder, virkede uhyre pudsigt. Det var Drachmann - og dog slet ikke Drachmann.”.

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 6 September 2000

Category
Estimate

150,000–175,000 DKK

Sold

Price realised

320,000 DKK