12013/175
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Seks armstole med skaller og armlæn af formbøjet hvidlakeret træ, stel af stål, forsidepolstring med lyseblåt uld. Model 3207. Designet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1990 og 1991. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og trykmærker. Afskalninger. Stel med mindre skævheder.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud