896/​301

Holger Jacobæus (f. Aarhus 1650, d. København 1701, Danish physician and naturalist. )

Museum Regium seu Catalogus. Kbh: Johannes Laverentzen 1710. 2. udg. Folio. Med 24 vignetter i teksten, 12 kobberst. initialer og 54 kobberstukne plancher her bl.a. det første guldhorn, det oldenburgske horn, en af de tidligste afbildn. af fire grønlændere. Mangler titelkobber + 2 tavler (1 af fugle - struds kasuar og emu tavle nr 3, og 1 af medaljer tavle nr. 3). På titel ejerpåtegning Georg Wallin Hafinia 1720. På forpermen ex-libris A.A. von Steirnman 1762 (svensk) og ex-libris “Skotorps Boksamling". Navnepåtegning: Fremlings 1795 og stempel P.v. Møller Skotorp. Indb. i samt. helbind af kalv. Øverste kapitæl slidt.

Museum Regium er et morsomt illustreret katalog over genstandene i Chr. V's kunstkammer. Kobberstikkene gengiver bl.a. Guldhornet, det Oldenburgske Horn og zoologiske misfostre. Lauritz Nielsen: “En af de mest vellykkede danske barokbøger”.

Litteratur: Thesaurus #502. Bibl. Dan. V, 239.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK