1410/1545
Siam buddha af forgyldt og patineret bronze siddende på trone, malede øjne, dekoreret med små spejlflusser. 20. årh. H. 117 cm.
Mandorla mangler, afskalninger flere steder, fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 6. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
33 bud