2448/​7015

Græsk, antagelig boeotisk, formstøbt terracotta figur af kvinde stående på firkantet base, iført folderig himation, håret samlet i en løs knude over nakken, hun bærer en bred hovedprydelse og store øreringe. Med rester af farvespor på himation, mørk bort og lys pigment. 2. årh. f. Kr. H. 23,5 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret og fragmenteret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

27 bud

868704 8.000 DKK
1171753 7.500 DKK
868704 7.000 DKK
1171753 6.500 DKK
868704 6.000 DKK
1171753 5.500 DKK
868704 5.000 DKK
1171753 4.800 DKK
868704 4.600 DKK
822683 4.400 DKK
915349 4.200 DKK
899718 (Autobud) 4.000 DKK
915349 3.800 DKK
899718 (Autobud) 3.600 DKK
822683 3.400 DKK
899718 (Autobud) 3.200 DKK
822683 3.000 DKK
899718 (Autobud) 2.900 DKK
822683 2.800 DKK
899718 (Autobud) 2.700 DKK
822683 2.600 DKK
899718 (Autobud) 2.500 DKK
822683 2.400 DKK
899718 (Autobud) 2.300 DKK
822683 2.200 DKK
899718 2.100 DKK
804536 2.000 DKK