1803/​1646

Russisk ikon indlagt med bronzekors visende Den Korsfæstede Kristus, flankeret af helgene Skt. Mary af Egypten (til højre) og Skt. Alexei (til venstre), øverst til venstre med Marias forbøn, øverst til højre med fremstilling af Skt. Peter og Skt. Paul, dækket af en imponerende og fantastisk veludført ciseleret og drevet forgyldt sølv oklad, monteret med hjørneornamenter med cloisonné emaljearbejde og haloer. Dmitri Gorbanov, Moskva bymærke 1908–1917, lødighed 84. 31×27.

Lignende eksemplar: Helge Kjellin, “Russiske Ikoner i Svensk og Norske Eie”, Oslo 1956, s. 193.

Ridser og mærker.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

11 bud

(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK