2043/​391

Anton Dorph (f. Horsens 1831, d. København 1914)

Nattescene med en mølle. Sign. A. Dorph 1874. Olie på lærred. 40 × 52.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1642, 2016 nr. ​76.

Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Én reparation/lap på bagsiden. Områder med forrensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag