2043/391
Anton Dorph (f. Horsens 1831, d. København 1914)
Nattescene med en mølle. Sign. A. Dorph 1874. Olie på lærred. 40 × 52.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1642, 2016 nr. 76.
Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Én reparation/lap på bagsiden. Områder med forrensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag