Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Et sæt på seks armstole af palisander, sæde og vipperyg betrukket med grønligt alcantara. Model 42. Udført hos Schou Andersen Møbelfabrik, Vejen. (6)
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Løse i samlinger. Træpropper mangler foran skruer ved rygsamlinger. Senere betræk med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
14 bud