2014/​528

Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)

Et sæt på seks armstole af palisander, sæde og vipperyg betrukket med grønligt alcantara. Model 42. Udført hos Schou Andersen Møbelfabrik, Vejen. (6)

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.

Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 50.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Løse i samlinger. Træpropper mangler foran skruer ved rygsamlinger. Senere betræk med enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14 bud

14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK