2119/1027
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær marmeladeskål af stentøj, yderside modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med blå og grøn glasur med rødbrune elementer. Sign. monogram, 120. Låg af sølvplet med stiliseret lågknop. Stemplet Prima, H.Gr. H. 7,5. Diam. 12,2.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud