Dansk maler, 19. årh.s midte
Fiskerdreng og pige ser efter et skib. Usigneret. Betegnet på blændrammen Malet af Frode? Melchior Den 24 Juli 1858. Olie på lærred. 29×24.
Et maleri med samme motiv malt af Peter Raadsig solgtes på Bruun Rasmussen auktion 1715, 2017 nr. 135.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022