2431/638
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 4”. Chaiselong med stel og base af sortlakeret metal. Løs hynde i sæde og ryg betrukket med ponyskind, nakkehynde med sort skind. Formgivet 1928. Udført og mærket hos Cassina, Stemplet nr. 22485. L. 155.
Brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud