2143/673
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Firsidet vase af chamottestentøj, på to sider udvendigt modelleret med mønster i relief. Dekoreret med grågrøn glasur med enkelte blå elementer. Sign. E.St.N., 225. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 19,5. B. 10,5. L. 10,5.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud