Jane Reumert (f. 1942, d. 2016)
Stor skål af stentøj modelleret i oval form. Dekoreret med mørk brunsort glasur, øverste kant delvis uglaseret. Sign. Jane, 88. Unik. H. 19–20. B. 27. L. 29,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brugstegn indvendigt.
Moderne kunst og design, 20. august 2024