Samuel Buri (f. Täuffelen 1935)
“Jaune en Compagnie”, 1964. Sign. Buri; Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 60×68. Uindrammet.
Proveniens: Galerie Mathias Fels & C'ie, Paris. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm Ö.
Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Moderne kunst og design, 7. februar 2023