2147/914
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 18”. Fritstående tre pers. sofa med ben af patineret eg. Sider, ryg og hynder betrukket med lys uld. Udført hos AP Stolen. H. 74. L. 192. D. 82.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Uld med pletter, smuds samt mindre defekter.
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Vurdering
Hammerslag