2103/722
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 32. Diam. 27.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med revne (synlig fra inderside og yderside).
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag