2146/948
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
“Lava”. To vaser samt karaffel af ravfarvet glas med rødlige elementer. Sign. monogram, hhv. 610055, 610063 og unummereret. Udført hos Holmegaard, 1970’erne. H. 14–27. (3)
Få brugsspor.
Moderne kunst og design, 16. november 2021
Vurdering
Hammerslag