845/​271

Dansk barok ligeknækket kaffekande med tilhørende sættebakke af sølv, kande med pæreformet korpus, lågknop og svungen hank at udskåret træ, graveret i bunden med vægtangivelse Wog 61 Lod 2 qt. Sættebakke graveret i bunden med vægtangivelse Wog 14 Lod 1 qt. Mester Johan Jørgen Borring, København 1742. Vægt 1050 gr. H. 31 cm. Vægt 211 gr. L. 21 cm. (2)

Proveniens: Mærsk Mc-Kinney Møllers samling.

Litteratur: Christian A. Bøje, Danske guld og sølvmærker, bind 1. p. 132, står nævnt under mesteren Johan Jørgen Borring, kaffekande på sættebakke KM 1742.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK