1831/​516

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 312”. Spisebord med hollandsk udtræk, stel af massiv eg, top og plader af teak. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, udgået fra Illums Bolighus, med plakette herfra. H. 72. L. 160/280. B. 100.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 1, 1957 på annoncesiderne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Ujævn falmet.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.000 DKK