2131/827
Jens Risom (f. 1916, d. 2016)
Sæt på fire armstole af patineret eg. Sæder og rygge udspændte med flettet skind. Udført hos Knoll, 1940erne. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder flertallet ridser, revner og mærker. Flere limninger og reparationer. Skind slidt samt med flere brud.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud