1803/​1683

Fire figurer af bronze, heraf to wienerbronzer, og to figurer af metal, i form af kat, elefantunge, fugl på fjer og hunde. To figurer stemplet “geschützt”. 20. årh.s begyndelse. H. 1,5–4. (6)

Kat med knækket hale. Elefant mangler stødtænder og antageligt dekoration ved snabel. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
(Autobud) 800 DKK
800 DKK
750 DKK