Fire figurer af bronze, heraf to wienerbronzer, og to figurer af metal, i form af kat, elefantunge, fugl på fjer og hunde. To figurer stemplet “geschützt”. 20. årh.s begyndelse. H. 1,5–4. (6)
Kat med knækket hale. Elefant mangler stødtænder og antageligt dekoration ved snabel. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 18. januar 2018