To hirschfængere med støbte messinggreb. Den ene tysl eller fransk omkring 1750 med grebet udført som klov i delvist forsølvet messing med parerstang endende i hoved af fugl og hund, nedadbøjet stikplade dekoreret med rocaille og let krummet ca. 30,7 cm. lang enægget klinge. Den anden ligeledes i forgyldt messing omkring 1825 med ældre klinge med grebet støbt med løvehoved og bladværk, S-slynget parerstang der udgår fra vildsvinehover med løvehoved i midten, nedadbøjet stikplade støbt med hund? og palmer, ca. 46 cm. lang tveægget klinge dekoreret med hunde og hjorte på den ene side og vildsvin på den anden. Grebet stemplet V. H. V. (2)
Klingerne plettede og noget rusttærede, en del af grebenes forgyldning afslidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
14 bud