2034/​737

Ubekendt møbeldesign

Spisestue af mahogni bestående af seks højryggede stole, sæde og ryg med sort skind beslået med messingsøm samt rundt udstræksbord med tre tillægsplader. 1950'erne. H. 75. Diam. 120. L. 246. (10)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To stole med løse samlinger. En tillægsplade med finér, to uden finér.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag