2034/737
Ubekendt møbeldesign
Spisestue af mahogni bestående af seks højryggede stole, sæde og ryg med sort skind beslået med messingsøm samt rundt udstræksbord med tre tillægsplader. 1950'erne. H. 75. Diam. 120. L. 246. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To stole med løse samlinger. En tillægsplade med finér, to uden finér.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag