2312/292
Lygteur i kasse af mørkbejdset træ, prydet med ornamenter af bronze, urskive af messing med romer- og arbertal samt månefase. 20. årh.s første halvdel. H. 30.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag