1708/​522

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen 50 år”. Loungestol betrukket med hvidt skind, på drejelig stjernefod af perlehvidt aluminium. Model 3320. Udført hos Fritz Hansen i 2008.

Jubilæumsmodel udgivet i anledning af “Svanens” 50 års jubilæum. Ved foden sølvring i wire, indgraveret The Swan 50th Anniversary Design Arne Jacobsen 604/1958, Republic of Fritz Hansen 2008.

Stemplet under foden: Fritz Hansen nr. 1009AJ00604.

Label mrk. Republic of Fritz Hansen. Desgn Arne Jacobsen. Made in EU.

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på fod.

Moderne kunst og design, 21. februar 2017

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK