1840/​9530

Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)

“Fazzoletti”. Syv tørklædevaser dekoreret med “Zanfirico” i hvidt, gult, blåt, lyserødt samt lilla glas. Syrestemplet Venini, Murano, Italia. H. 6–11,3. (7)

Almindelig patina, herunder mindre overfladeridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK