1840/9530
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
“Fazzoletti”. Syv tørklædevaser dekoreret med “Zanfirico” i hvidt, gult, blåt, lyserødt samt lilla glas. Syrestemplet Venini, Murano, Italia. H. 6–11,3. (7)
Almindelig patina, herunder mindre overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag