2415/555
“Spørgsmålstegnet”, “P.H.-2/2”. Bordlampe med vippestel af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryderknap af bakelit. Skærmophæng med trådben, stemplet “Patented” og “PH-2”. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 41.
Litteratur: “Tænd!”, beskrevet og ill. s. 184.
Pæn original patineret stand med mindre ridser og mærker. Skærme og lening mangler.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud