2148/693
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
“Havdrengen”. Figurgruppe af diskometal i form af dreng og fisk. Stemplet monogram Just A, Denmark. Dessin 2114. H. 25,5.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser, mærker og hak.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag