2013/813
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Seks dele køkkentøj af kobber med hanke af stål, indersider belagt med sølv. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (6)
Bestående af: Gryde med låg H. 10. L. 28. Sautérpande L. 37. To kasseroller L. 31,5 To smørnæb H. 6,6. L. 22.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag