Russisk dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld med sidetryk, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af guld, signeret Pavel Bure, nr. 41940. Russisk værk. Ca. 1898. Vægt i alt 34 g. Kassediam. 32 mm.
Proveniens: Skænket til stuepige på Fredensborg Slot. Siden nedarvet i familien.
Fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Bagkapsel bulet.
Russisk tema, 5. december 2019
26 bud