Apostel. Figur af udskåret træ. Monteret på senere postament af træ. 16.-17. årh. H. 50.
Proveniens: Figuren befandt sig før krigen i en anerkendt antikvitetsforretning, Rasmussen & Bielenberg Wilhelmstrasse 105 i Berlin, hvorfra den blev bragt i sikkerhed. Forretningen blev bombet marts 1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre restaureringer. Enkelte ormehuller. revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021