Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
To vaser og en kande af lertøj, vaser modelleret med ornamentik i relief. Dekoreret med askeglasur. Vaser sign. HAK, stemplet hhv. Made in Denmark og Denmark. Kande sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. hhv. 31, 19,5 og 29. (3)
Stor vase: Munding repareret. Lille vase: Munding samt ornamentikkens kanter med et par meget minimale glasurafslag. Nils Kähler kande: mimimalt glasurafslag på nederste kant.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
35 bud