2415/850
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Scirocco”. Safaristol med stel af mørkbejdset ask. Sæde, ryg og sædehynde med lyst naturlæder. Armlæn og stropper med kernelæder. Udført hos Norell Møbler.
Litteratur: “Mobilia”, nr. 118, maj 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Læder med patina/pletter.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag