2437/795
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Bordlampe af stentøj med præget mønster i relief. Delvis dekoreret med turkisblå glasur. Sign. Nils, HAK. Stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. ekskl. montering 39,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre skævhed. Mindre afslag og hak i glasuren på fodrand.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud