2004/​141

Peter Hertz, m.fl (f. København 1811, d. sst. 1885)

Samling bestik- og serveringsdele af sølv, heriblandt fire skeer fra kunstflidslotteriet af mester V. Christesen samt fire serveringsdele af mester P. Hertz. 19.-20. årh. Vægt 319 g. L. 9–21 cm. (11)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To dele med gravering.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK