2004/141
Peter Hertz, m.fl (f. København 1811, d. sst. 1885)
Samling bestik- og serveringsdele af sølv, heriblandt fire skeer fra kunstflidslotteriet af mester V. Christesen samt fire serveringsdele af mester P. Hertz. 19.-20. årh. Vægt 319 g. L. 9–21 cm. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To dele med gravering.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag