2004/​141
Peter Hertz, m.fl: Samling bestik- og serveringsdele af sølv, heriblandt fire skeer fra kunstflidslotteriet. 19.-20. årh. Vægt 319 g. L. 9–21 cm. (11)

Be­skriv­el­se

Samling bestik- og serveringsdele af sølv, heriblandt fire skeer fra kunstflidslotteriet af mester V. Christesen samt fire serveringsdele af mester P. Hertz. 19.-20. årh. Vægt 319 g. L. 9–21 cm. (11)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To dele med gravering.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Kunstner

Peter Hertz, m.fl (f. København 1811, d. sst. 1885)

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.300 kr.

1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.