2124/​8

Dansk sen-empire bogskab af mahogni, overdel med to glasdøre bag hvilken hylder, underdel med skuffe og to låger bag hvilke rum. 19. årh. H. 206. B. 116. D. 40,5.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Revner i finéren. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK