Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerdag ved et åløb, en ungersvend henter sin udkårne. Sign. P. Mønsted, 1898. Olie på lærred. 23×31.
Lærred bør strammes op. Retoucheringer. Behov for rensning. Enkelte afskalninger, primært langs nedre kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019