1935/1698
Empire kaminur af forgyldt og patineret bronze, portalformet med figyrer i relief, forsølvet timekrans. 19. årh.s begyndelse. H. 40. B. 21. D. 12.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Varia, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag