1432/639
C. W. F. France (f. Langside, Glasgow 1897)
“Grand Danois”. Lænestol af teak, løse epeda hynder med grønt ternet uld. Model FD 128. Udført hos France & Søn.
Litteratur: France & Søn katalog, december 1967.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vandskjolder.
Moderne kunst og design, 5. august 2014
Vurdering
Hammerslag