1432/​639

C. W. F. France (f. Langside, Glasgow 1897)

“Grand Danois”. Lænestol af teak, løse epeda hynder med grønt ternet uld. Model FD 128. Udført hos France & Søn.

Litteratur: France & Søn katalog, december 1967.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vandskjolder.

Moderne kunst og design, 5. august 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK